Ogrzewanie energooszczędne – jaką instalację wybrać?

Ogrzewanie energooszczędne – jaką instalację wybrać?

W chwili obecnej budowa domu nowoczesnego skłania się ku technologiom energooszczędnym, czyli takim, które pozwalają na jak największe korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie jest nie tylko tańsze, ale również ekologiczne. Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne rozwiązania budowy budynków, jakim jest budowanie domu pasywnego lub energooszczędnego. Rośnie również liczba sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Czym zatem ogrzewać dom, aby płacić jak najmniej? Można ogrzewać dom kotłem na węgiel, lub drewno, ale jak wiemy nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Ponad to wyróżnić możemy również rekuperacje, pompy ciepła, ogrzewanie na olej, lub kotłami na gaz. Warto przemyśleć wybór, ponieważ kotły zasilane na paliwa stałe wymagają ciągłej obsługi i nie jest to zbyt dobre rozwiązanie dla osób, które często przebywają poza domem.

energooszczędne ogrzewanie

Ogrzewanie gruntową pompą ciepła jest równie tanie, co kotłem na węgiel, a pod względem wygody jest ona na przeciwnym biegunie. Nie wytwarza spalin i działa w pełni automatycznie, także można niemal zapomnieć o jej obecności. Pompa ciepła jest napędzana energią elektryczną, ale dostarcza ciepło pobierane z otoczenia, ponieważ jest ona zasilania z gruntu. Jej instalacja jest dość kłopotliwa, choć wciąż popularna.

Instalacja pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, którego zakup warto przemyśleć, jeśli chce się mieć ogrzewanie wygodne i niedrogie. Dostarcza ona ciepło pobierane z otoczenia, ale jest ono akumulowane w powietrzu. Jej efektywność jest mniejsza niż pompy czerpiącej ciepło z gruntu, dlatego ogrzewanie nią jest droższe. Urządzenie dobrej klasy kosztuje około 30-35 tysięcy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cena urządzenia jest wprost proporcjonalna do mocy. Dodatkowo oszczędza się na kominie, którego pompa nie potrzebuje, zyskuje się także miejsce w domu, bo powietrzną pompę ciepła można zainstalować na zewnątrz.

Kotły na gaz płynny i olej opałowy

Ogrzewanie na gaz płynny oraz olej opałowy jest wyraźnie droższe niż pompy ciepła. Ich plusem jest to, że są wygodne w obsłudze. W dużych domach pasywnych, mogą się sprawdzić, ponieważ sam projekt domu pozwala na oszczędzanie energii cieplnej, gdyż pochodzi ona z odnawialnych źródeł energii. Inaczej z kolei jest w dużych domach standardowych, ponieważ w nich jest potrzebne dużo więcej energii na ogrzanie pomieszczeń. Kocioł kondensacyjny na gaz, pobiera powietrze do spalania z zewnątrz.

Działa to między innymi dzięki podłączeniu przewodu powietrzno- spalinowego. Do ogrzewania na gaz należy zainstalować również odpowiednie grzejniki, charakteryzujące się bezwładnością cieplną, oraz wyposażeniem w głowice termostatyczne. W przypadku ogrzewania na gaz, warto wyposażyć instalację również w czujniki temperatury, automatykę pogodową, oraz system regulujący. Łatwo wówczas dopasować temperaturę do pogody na zewnątrz, oraz tego, czy akurat jesteśmy w domu, czy poza nim. Wówczas będziemy mieć kontrolę nad pracą instalacji.

duraluxe

Related Posts

Jaki rodzaj podbitki dachowej wybrać? Co lepsze PVC czy drewno?

Jaki rodzaj podbitki dachowej wybrać? Co lepsze PVC czy drewno?

Reflektor ogrodowy sposobem na idealne oświetlenie

Reflektor ogrodowy sposobem na idealne oświetlenie

Zawiasy do drzwi – małe produkty wpływające na funkcjonowanie drzwi

Zawiasy do drzwi – małe produkty wpływające na funkcjonowanie drzwi

Akcesoria do drzwi Wikęd sposobem na bezpieczny dom

Akcesoria do drzwi Wikęd sposobem na bezpieczny dom

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *