Ile kosztuje pompa ciepła? – sposób na domowe oszczędności

Ile kosztuje pompa ciepła? – sposób na domowe oszczędności

Nowoczesne budownictwo skłania się ku rozwiązaniom, których rolą jest zapewnienie komfortowych warunków dla mieszkańców. Szczególnie w przypadku koncepcji domów pasywnych, które opierają się na szukaniu oszczędności w ekologicznych rozwiązaniach dla domu. Jednym z takich pomysłów jest zaopatrzenie się w pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za domowe ogrzewanie. Ile kosztuje pompa ciepła i jakie opłaty poza zakupem generuje? Odpowiedzi na te wątpliwości postaramy się sprecyzować w tym artykule.

Urządzenie ekologiczne, które znacząco wpływa na funkcjonowanie gospodarstwa domowego

To ile kosztuje pompa ciepła zależy od indywidualnych preferencji posiadaczy domów oraz charakterystyki ich nieruchomości. Istnieją dwa główne rodzaje pomp – gruntowna i powietrzna. Droższa jest pierwsza z nich, ponieważ wymaga wykonania niezbędnych odwiertów. Niemniej jednak zarówno jedna jak i druga równie często występuje w polskich gospodarstwach domowych. Wybór pompy ciepła często bywa uzależniony od metrażu powierzchni do ogrzewania. Uznaje się je za najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu, a koszty związane z jej wdrożeniem zwracają się po ok. 10-15 latach użytkowania.

ile kosztuje pompa ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła dla standardowego domu jednorodzinnego?

W takim razie ile kosztuje pompa ciepła, gdy jesteśmy posiadaczami domu o powierzchni 100m2? W takim przypadku należy przygotować się na koszt rzędu 10 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko! Do tego musimy dodać wydatki związane z montażem oraz instalacją urządzenia, dzięki którym cena sięgnie poziomu 30-45 tysięcy złotych. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze koszt eksploatacji, który zależy od posiadacza. Choć wydatki wydają się wysokie, to po przeprowadzeniu dokładnej kalkulacji zwrócą się one na przestrzeni lat.

P L

Related Posts

fallback-image

Pompa ciepła monoblok czy split? Na co się zdecydować?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *