Dom pasywny, czy energooszczędny?

Dom pasywny, czy energooszczędny?

Planując budowę domu, warto rozważyć kwestię budowy domu energooszczędnego. Nowoczesne budownictwo, to nie tylko wyjątkowy design, ale również oszczędność. Szczególnie przy ciągle wzrastających cenach energii, które nie jedną osobę przyprawiają o ból głowy.

Warto zaoszczędzić zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.

Istota domu pasywnego

Dom pasywny, to budynek, do którego budowy wykorzystywane są systemy o lepszych parametrach izolacji cieplnej, niż jak to bywa w przypadku domów standardowych. Budowa budynku pasywnego polega na tych samych zasadach co budowa domu standardowego, ale zbudowany jest z takich materiałów, by pozyskiwał jak najwięcej energii z otoczenia. Projekt domu pasywnego musi więc być odpowiednio skonstruowany, warto jest więc powierzyć sprawę fachowcom.

dom pasywny

Ciepło w domu pasywnym jest więc pozyskiwane między innymi z promieniowania słonecznego, lub innego rodzaju źródła odnawialnej energii, odzysków z wentylacji mechanicznej, zysków ciepła pochodzących z urządzeń elektrycznych oraz zysków ciepła pochodzących od mieszkańców. Efektem budowy domu pasywnego jest redukcja zapotrzebowania na ciepło i jest ona znaczna, ponieważ rocznie jest to jedynie 15kWh/m2, a domu standardowego – 109 kWh/m2.

Należy pamiętać, że przy projekcie domu pasywnego powinny być uwzględnione takie zalecenia jak to, że powinien on być zaprojektowany w prostokącie i mieć dwuspadowy dach. Południowa ściana domu pasywnego powinna być całkowicie przeszklona, a północna zabudowana. Najlepiej też by cały dom był na terenie gdzie nie ma cienia, by ściana południowa mogła korzystać z energii słonecznej. Co do zastosowanych materiałów, to powinny być one o dużej akumulacyjności ciepła oraz jego izolacji.

Zalety domów energooszczędnych

Dom energooszczędny, to z kolei budynek, w którym zastosowane są rozwiązania oraz materiały, które umożliwiają ograniczenie strat energii do minimum. Aby osiągnąć ten efekt, niezbędna jest prawidłowa izolacja cieplna, oraz wysokiej jakości materiały, a także kontrolowana wentylacja. Energooszczędnymi rozwiązaniami przy budowie domu zainteresowana jest coraz większa liczba inwestorów.

Wykorzystanie naturalnej energii

Dużą oszczędnością i bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest fotowoltaika, która w przeciągu lat zyskała mocno na popularności. Polega ona na założeniu paneli fotowoltaicznych, które zbudowane są z ogniw oraz falownika, który przetwarza promienie słoneczne w prąd zmienny.

Zasila on wówczas urządzenia elektryczne w naszym domu. Pamiętajmy również, że do wnętrza domu najwięcej ciepła dotrze przez duże okna od południa, natomiast od strony północnej warto ograniczyć powierzchnie przeszkleń ze względu na niewielkie nasłonecznienie i słabszą izolacyjność termiczną okien.

duraluxe

Related Posts

Ogrzewanie energooszczędne – jaką instalację wybrać?

Ogrzewanie energooszczędne – jaką instalację wybrać?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *