Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Czym właściwie jest fotowoltaika? Otóż jest to techniczna dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli innymi słowy wytwarzaniem prądu z promieniowania słonecznego.

Zjawisko fotowoltaiki znajduje obecnie zastosowanie mimo stosunkowo wysokich kosztów. W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami prądu, mimo iż wydaje się być droższa, to jest przede wszystkim ekologiczna, a także praktyczna, ponieważ promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie zawsze i wszędzie.

panele słoneczne

Jak działają panele słoneczne

Panele słoneczne, korzystają z najmniejszej jednostki świetlnej, czyli fotonu, który pada na ogniwo fotowoltaiczne, a następnie wybija elektron i zmusza go do ruchu. Tenże ruch wybitego elektronu powoduje powstawanie prądu. Inaczej, można powiedzieć, że wybity elektron, tworzący ruch to właśnie przepływ prądu.

Zestaw fotowoltaiczny nie składa się tylko z paneli fotowoltaicznych. Są to jeszcze inne elementy, które pozwalają na zamianę promieniowania słonecznego na prąd. Do tych elementów należą między innymi inwertery, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na zmienny, potrzebne jest również przyłączenie do sieci, a także akumulatorki z regulatorami ładowania, a także liczniki produkcji i zużycia.

Jak montować panele fotowoltaiczne

Przede wszystkim ważne jest miejsce montażu. Ich lokalizacja musi znajdować się w miejscu, które jest wystawione na słońce, ponieważ musi być wystawione na działanie promieni słonecznych. Bardzo dobrym ku temu miejscem są dachy, czy też ogrodzenia.. Powinno się unikać montażu na gruncie, ponieważ jest to mniej opłacalne. Idealnym miejscem, wręcz podręcznikowym na założenie paneli słonecznych, jest cześć dachu, która wychodzi na południe i aby panele mogły być pochylone o 35°

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Do głównych zalet korzystania z fotowoltaiki na pewno należy odporność paneli na warunki atmosferyczne, ponieważ dobre panele powinny wytrzymać burze, grad oraz temperatury. Panele fotowoltaiczne są również praktycznie bezawaryjne i są długowieczne. Pracują również bezgłośnie, nie trzeba ich obsługiwać, a także przede wszystkim ważną rzeczą, szczególnie dla miłośników dbania o środowisko, jest to, że nie emitują one jakichkolwiek substancji chemicznych. Działanie paneli słonecznych zdecydowanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Największym plusem jest to, że panele fotowoltaiczne „same na siebie zarabiają”, ponieważ produkują darmową energię elektryczną. Oczywiście, na początku trzeba zainwestować w montaż, ale jest to wydatek jednorazowy.

Do wad instalacji należą między innymi integralność systemu, co oznacza, że przepalenie jednego ogniwa fotowoltaicznego uniemożliwia pracę całego modułu. Na szczęście do przepalenia, lub w ogóle awarii ogniw dochodzi bardzo rzadko, ale należy wziąć to pod uwagę decydując się na taką instalację.

Po drugie, nie można paneli założyć wszędzie, a więc miejsca zacienione nie wchodzą w ogóle w grę. Po trzecie, efektywność systemu jest uzależniona od pogody, ponieważ panele najlepiej działają w temperaturze 25 stopni i bezchmurnym niebie. Ponad dla niektórych minusem może być duży jednorazowy wydatek, lecz jest on opłacalny, ponieważ zwraca się on w przeliczeniach.

duraluxe

Related Posts

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Filtr Dospel Optimal 400 niezbędny do rekuperatora

Filtr Dospel Optimal 400 niezbędny do rekuperatora

Jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną?

Jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *