Najczęstsze błędy przy instalacji paneli fotowoltaicznych

Najczęstsze błędy przy instalacji paneli fotowoltaicznych

Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych musimy mieć świadomość, że mimo że są one praktycznie bezobsługowe, to powinny być serwisowane, ale także ubezpieczane. To dosyć spora inwestycja i warto zapobiec i zadbać wcześniej o ubezpieczenie na wypadek błędów lub awarii.

Statystyki mówią, że do najczęstszych błędów, lub awarii należą nieodpowiednia ochrona odgromowa lub przepięciowa. Również częstym błędem przy instalacji jest system mocujący. Jeśli chodzi o najrzadsze powody uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej, to są to pożary. Bezobsługowość to jedna z największych zalet systemów fotowoltaicznych.

instalacja paneli słonecznych

Nie posiadają one części mechanicznych, które mogłyby ulec zużyciu. Ale jest to też źródłem problemów, które pojawiają się w trakcie eksploatacji lub też zdarzeń losowych, a także błędów ludzkich. Niewłaściwie zaprojektowane instalacje, czy też montaż może rodzić poważne problemy z instalacją fotowoltaiczną.

Na czym polegają błędy w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?

Problemy w tym zakresie wynikają głównie z powodu samodzielnej kompletacji systemów mocowania. Producenci najczęściej dostarczają komplety zestawów instalacji fotowoltaicznych, a komponenty w nich zawarte są dostosowane do współpracy, a i systemy mocujące dobrane do konkretnych warunków budowy. Najczęstsze błędy pojawiają się np. przy zastosowaniu nieodpowiednich haków mocujących.

To zwykły błąd ludzki, jeżeli wykonawca nie zastosuje odpowiednich mocowań, lub pokrycia dachu grozi to poważnymi szkodami. Sytuacja będzie groźniejsza w rejonach o zwiększonych opadach śniegu lub z występującymi silnymi wiatrami. Mocowania muszą być elementami, które w kompletach, lub pojedynczo mogą mieć nieodpowiednie rozmiary i wytrzymałość. Konieczna jest wówczas konsultacja z producentem, lub dostawcą.

Zwróćmy uwagę na projekt

Bardzo ważnym aspektem jest, by w projekcie umieścić nośność dachu. Wszystkich wymiarów budynku, oraz czy poprowadzenie instalacji nie narazi nas na dodatkowe koszty w trakcie montażu systemu. Należy zatem przed rozpoczęciem projektu dostarczyć inżynierom dokładnych szczegółów dotyczących budowy, lub istniejącego już budynku.

Naszym zadaniem jest natomiast dopilnowanie, czy projekt uwzględnia wszystkie przeszkody i przewidywane problemy.

Przetransportowanie paneli fotowoltaicznych

Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne, to klucz do sukcesu. Mamy już projekt i czekamy na jego wykonanie, ale bardzo ważne jest, by kupione przez nas panele dojechały do nas w całości. Musimy zwrócić uwagę na to, by panele nie były uszkodzone podczas transportu, lub przed nim. Panele muszą mieć przecież odpowiednią moc.

Należy je zatem sprawdzić, od pierwszej do ostatniej palety. Prawidłowo zamontowana, a przedtem zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna będzie służyć przez długie lata pod warunkiem, że zadbamy o każdy szczegół. Warto wybrać doświadczonego projektanta i wykonawcę. Wtedy wydatek na stworzenie przydomowej elektrowni słonecznej się opłaci.

duraluxe

Related Posts

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *