Na co zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne?

Na co zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne?

Rozważając nad wyborem instalacji fotowoltaicznej, stoimy przed szeregiem wyborów i decyzji. Wybór paneli fotowoltaicznych o odpowiednich parametrach zagwarantuje wydajne pozyskiwanie energii elektrycznej dla domu. Na rynku znajdziemy wiele różnych paneli, inwerterów oraz systemów montażu.

panel słoneczny

Wiele jest również firm instalacyjnych. W praktyce wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniej firmy wykonawczej, która kompleksowo zajmie się przeprowadzeniem inwestycji. Można się do wykonawców zgłosić zarówno po projekt, czyli koncepcję, jak i realizację. Mimo, że zaufamy firmie, która wykona dla nas inwestycję w panele fotowoltaiczne, zawsze warto mieć podstawową wiedzę na temat fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne, a gwarancja

Jeszcze do niedawna standardem rynkowym była 10-letnia gwarancja na produkt, ale wraz z doskonaleniem technologii produkcji, czołowi producenci wydłużają okres gwarancji do 12 lat. Świadczyć to może również o pewności co do jakości swoich produktów. Wydłużony jest zatem okres ochrony, a także świadczyć to może o zastosowanym module sprawdzonych komponentów wysokiej jakości.

Coraz częściej wysokiej klasy panele fotowoltaiczne są oferowane z 12- letnim okresem gwarancji mechanicznej. Ważnym aspektem jest również gwarancja na zachowanie sprawności ogniw fotowoltaicznych. Jak wiadomo i one z biegiem czasu się starzeją. Ich sprawność stopniowo spada, lecz tempo utraty mocy wyjściowej jest określane przez 25 letnią gwarancję sprawności, którą producenci powinni zapewnić swoim klientom.

Zwróć uwagę na rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne przeznaczone do produkcji prądu są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych. Ich struktura może być monokrystaliczna, lub polikrystaliczna. W pierwszym przypadku panele osiągają sprawność nawet do 22% i są bardzo trwałe. Drugim typem są polikrystaliczne ogniwa i co prawda są tańsze, ale ich sprawność utrzymuje się do 18%. Ciekawostką natomiast jest to, że ogniwa o budowie polikrystalicznej zyskują energię ze światła rozproszonego i ich stosowanie jest nieco bardziej opłacalne.

Warto wiedzieć, że najmniej sprawne, a zarazem najtańsze są panele z ogniwa z krzemu amorficznego. Ich sprawność na początku jest bardzo wysoka, a potem szybko spada podczas eksploatacji.

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych

Mimo iż zaufamy fachowcom wykonującym realizację naszej inwestycji, musimy wiedzieć, że poprawne ich zainstalowanie zagwarantuje nam ich sprawne działanie. Instalacja paneli musi być uzależniona od konstrukcji dachu, kąta pochylenia, a także strony opadania dachu. Ważna jest również moc wyjściowa i zacienienie.

Na rynku można nabyć zestawy do samodzielnego montażu paneli, lecz bezpieczniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zaufanych instalatorów. Warto skorzystać z ich usług by mieć pewność, że panele będą założone w odpowiedni bezpieczny sposób i wszystko będzie działało sprawnie, a my będziemy mogli korzystać i cieszyć się swoją inwestycją.

duraluxe

Related Posts

Do czego służy falownik w fotowoltaice?

Do czego służy falownik w fotowoltaice?

Fotowoltaika dla firm – jak to działa?

Fotowoltaika dla firm – jak to działa?

Fotowoltaika śląsk – instalacje fotowoltaikcze

Fotowoltaika śląsk – instalacje fotowoltaikcze

Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *