Jak wybrać odpowiedni falownik do instalacji?

Jak wybrać odpowiedni falownik do instalacji?

Czym właściwie jest falownik, otóż można go nazwać sercem instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważny jest jego prawidłowy wybór. Cała inwestycja może zależeć od falownika. Falownik to kluczowe urządzenie dla efektywnej pracy instalacji PV dlatego jego wyborowi warto poświęcić więcej uwagi a szczególnie kierować się potrzebami i funkcjonalnościami a nie marką.

Jak działa falownik

Głównym elementem falownika jest układ przetwarzający napięcie ze stałego na przemienne. Ponadto w skład falownika wchodzą: układy wejściowe, do których podłącza się łańcuchy modułów fotowoltaicznych, układ sterujący oraz układ zabezpieczający, zapewniający wydajną i bezpieczną współpracę urządzenia z siecią.

Stojąc przed wyborem falownika, warto kierować się opinią o producencie, ale również długością udzielanej gwarancji. Warto również mieć podstawową wiedzę na temat falowników. Warto zatem zwrócić uwagę na szybkość wyszukiwania i utrzymania punktu mocy. Sprawność urządzenia, jaki jest stopień ochrony, oraz zakres temperatury, najlepiej, gdyby mieściła się w widełkach wynoszących od -25°C do +60°C.

fotowoltaika

Rodzaje falownika

Rozróżnia się falownik transformatorowy lub beztransformatorowy. Jest to jeden z najstarszych podziałów falowników. Niemniej jednak obecnie poza pewnymi niszowymi zastosowaniami na rynku dominują te beztransformatorowe. Są one bardziej wydajne i mają wyższą sprawność. Pracują w szerszym zakresie napięciowym. Są dużo lżejsze i pracują zdecydowanie ciszej. Z tego też powodu jedynym rozsądnym wyborem powinien być zdecydowanie falownik beztransformatorowy.

Drugi podział falowników bazuje na wielkości. Wyróżniamy tu mikrofalowniki, falowniki szeregowe oraz centralne. Najbardziej realnym wyborem są falowniki centralne, lub szeregowe, ponieważ dedykowane one są dla dużych form fotowoltaicznych. Z kolei mikrofalowniki są montowane pod modułami dlatego w przypadku awarii konieczny jest demontaż modułu a następnie mikrofalownika.

Oczywiście mikrofalowniki mają też swoje zalety takie jak duża elastyczność w doborze instalacji i rozmieszczeniu modułów, a także wyższa wydajność przy częściowym zacienieniu instalacji, ale te funkcjonalności mogą realizować również falowniki szeregowe współpracujące z optymalizatorami moc.

Falownik jedno, czy trójfazowy?

Podczas kupna falownika, możemy się również kierować wyborem między trójfazowym, a jedno fazowym falownikiem. Z uwagi na zmiany w kryteriach przyłączenia mikroinstalacji, przez zakłady energetyczne powyżej mocy 3,68 kW jedynym słusznym wyborem jest falownik trójfazowy. Z drugiej strony przy instalacji fotowoltaicznej, która ma moc poniżej 3 kW dobrym wyborem jest falownik jednofazowy.

Monitorowanie pracy falownika

Obecnie standardem jest globalny monitoring pracy falownika, dlatego przy zakupie, warto zwrócić uwagę na to, czy producent pozwala na monitorowanie pracy na urządzeniu mobilnym i komputerze.

Przy monitoringu warto także sprawdzić jaki zakres danych jest zbierany. Warto by zawierały one dane o mocy, ilości energii oraz pojawiających się błędach. Są to przydatne informacje przy nieprawidłowej pracy instalacji. Analiza tych danych często pozwala określić przyczynę nieprawidłowej pracy instalacji PV.

duraluxe

Related Posts

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

Fronius – sprawdzona marka czy kit?

Fronius – sprawdzona marka czy kit?

Fotowoltaika a brak prądu – co się wtedy dzieje?

Fotowoltaika a brak prądu – co się wtedy dzieje?

Sprzedawca fotowoltaiki – warto objąć taką ścieżkę kariery?

Sprzedawca fotowoltaiki – warto objąć taką ścieżkę kariery?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *