Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, to odnawialne źródło energii produkujące prąd, ale nie wpływa negatywnie na środowisko tak jak niektóre konwencjonalne źródła. Otóż wykorzystywanie energii słonecznej ma już dość długą tradycję, ale dopiero ostatnie nowoczesne lata, przyniosły ze sobą wiele pomysłów i rozwiązań, które pozwalają na pozyskanie energii elektrycznej lub cieplnej. Są to właśnie panele słoneczne lub fotowoltaiczne. Należy jednak pamiętać, że panele słoneczne, zwane również kolektorami, mimo iż są bardzo podobne do fotowoltaicznych, to różnią się od siebie.

Zasadnicza różnica między kolektorami, a panelami fotowoltaicznymi

Podstawową różnicą między panelami słonecznymi, a fotowoltaicznymi jest ich przeznaczenie. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej, która może być przetworzona na falowniku do napięcia 230 V i wykorzystana do zasilania urządzeń domowych.

fotowoltaiczne panele

Jest to bardzo rozpowszechnione w chwili obecnej rozwiązanie, na rynku pojawia się wiele firm oferujących swoje produkty. Z kolei panele słoneczne, czyli innymi słowy kolektory służą do produkcji energii cieplnej. Za ich pomocą podgrzewana jest woda użytkowa, wspomagana jest również instalacją centralnego ogrzewania. Dodatkowo można powiedzieć, że panele słoneczne wykorzystywane są w sezonie przejściowym.

Działanie paneli fotowoltaicznych

Podstawową zasadą działania paneli fotowoltaicznych jest działanie ogniw fotowoltaicznych. Panele są złożone z tych ogniw i dzięki nim zamieniają energię słoneczną w elektryczną. W tym celu foton, który jest najmniejszą jednostką światła pada na płytkę krzemową. Wówczas jednostka światła pochłaniana jest przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji. Tym samym powstaje ruch. A ruch, o którym mowa, to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej, w ten sposób energia świetlna zostaje przekształcona w elektryczną.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, a więc aby móc korzystać z wytworzonej energii elektrycznej musimy zainstalować falownik, czyli tak zwany inwerter, który ma za zadanie zmienić prąd w stały w zmienny. Instalacja fotowoltaiczna jest świetnym rozwiązaniem ekologicznym ze względu na brak emisji dwutlenku węgla czy siarczanów. Nie produkuje ona również spalin, a inwestując w nią skończą się problemy z rachunkami za prąd, gdyż instalacja ta, sama na siebie zarabia, a więc inwestycja szybko się zwraca. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest całkowicie darmowe i długotrwałe.

Co z nieużytym prądem

Jeśli mamy prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej i nie zostanie on w pełni wykorzystany, możemy sprzedać go dystrybutorom energii elektrycznej. Używane są do tego celu liczniki dwukierunkowe, które pozwalają zarówno na kupno, jak i na sprzedaż prądu. Wymaga to jednak umieszczenia w instalacji układu, który zablokuje wysyłanie prądu do sieci w razie zaniku w niej energii elektrycznej.

Nadmiar energii elektrycznej produkowanej latem można wykorzystać do celów grzewczych, np. przez instalację w sieci centralnego ogrzewania zbiornika buforowego z grzałką elektryczną zasilaną prądem z instalacji fotowoltaicznej.

duraluxe

Related Posts

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *