Fotowoltaika co to takiego?

Fotowoltaika co to takiego?

Czym jest fotowoltaika? Dzięki niej uzyskujemy energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Jest ona tania, własna i naturalna, bezpieczna dla środowiska. Dzięki niej możemy uodpornić się na podwyżki za prąd, a także przyczynić się do dbania o środowisko.

Fotowoltaika, to obecnie bardzo modne rozwiązanie, powszechnie znane już nie tylko dla osób z branży, ale również dla zwykłego użytkownika. Fotowoltaika znajduje obecnie duże zastosowanie, mimo początkowo wysokich kosztów w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi.

Typy instalacji fotowoltaicznych

Rozróżniamy dwa główne typy fotowoltaiki, jednym z nich jest instalacja typu on-grid, czyli taka, która jest podłączona do sieci i aby cały system mógł zadziałać wymagane jest napięcie z sieci. Tutaj głównym ośrodkiem jest falownik, który przetwarza fale na prąd zmienny. Następnie pokrywamy nasze zapotrzebowanie na energię, a nadwyżka, czyli prąd, którego nie zużyjemy przekazywany jest do sieci.

co to fotowoltaika

Drugim typem jest układ off-grid, czyli taki, który w przeciwieństwie do poprzedniego nie potrzebuje zasilania z sieci. Głównym zadaniem tego typu instalacji jest przechowywanie prądu w akumulatorach. Tego typu instalacje sprawdzają się w miejscach, gdzie sieć jest niedostępna, lub założenie jej byłoby bardzo drogie.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna oraz sposób jej funkcjonowania jest dosyć prosta. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną poprzez zjawisko nazwane efektem fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna.

Najprościej mówiąc, chodzi o to, falownik przetwarza energię pobraną ze słońca na prąd zmienny. Falownik, to urządzenie, przy pomocy którego prąd stały, jaki powstał z energii słonecznej, zostaje przekształcony w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. Oznacza to, że możemy zasilać nim różnego rodzaju urządzenia elektryczne.

Jaki jest koszt fotowoltaiki

Rozmyślając nad założeniem instalacji fotowoltaicznej, często zastanawiamy się, czy aby na pewno nas na to stać. Jaki jest koszt całej instalacji, oraz jak wyglądają koszty podczas całej eksploatacji. Otóż najprościej mówiąc, że jeśli jesteśmy w posiadaniu domu, gospodarstwa, lub prowadzimy firmę i płacimy dystrybutorom za prąd, to równie dobrze stać nas na fotowoltaikę.

Oczywiście jest to spory jednorazowy wydatek, ale należy liczyć się z tym, że koszty zaczynają się bardzo szybko zwracać. Gdyż cała energia elektryczna, którą pozyskujemy dzięki ogniwom fotowoltaicznym czerpana jest z niewyczerpalnego źródła jakim jest słońce. Dodatkowo jest ono bardzo naturalne i sprzyjające środowisku. Tą inwestycję można zatem sfinansować rachunkami za prąd od dystrybutora.

Pieniądze, które dotychczas trafiały do zakładu elektrycznego przez jakiś czas będą spłacać koszt fotowoltaiki. Po krótkim okresie spłaty, wszystkie zyski wynikające z założenia instalacji będą zostawać w naszym portfelu. Jest to zatem zachęcające i bilansie wcale nie bardzo obciążające budżet.

duraluxe

Related Posts

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Ogniwa fotowoltaiczne – różne rodzaje

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele longi 375w – uniwersalne panele?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy to bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

Panele fotowoltaiczne zamiast dachówki – działa?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *