Jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną?

Jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną?

Od czego zacząć kiedy przymierzamy się do wyboru odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej? Otóż jej dobór zależy od ogólnego rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku, w którym chcemy założyć instalację fotowoltaiczną.

Na podstawie tych informacji łatwiej zaprojektować całość instalacji, a przede wszystkim określić ilość paneli, które są potrzebne do wytwarzania prądu z energii słonecznej. Wówczas należy określić również nasłonecznienie, które występuje akurat w miejscu gdzie instalacja ma być zamontowana.

Czynniki wpływające na dobór instalacji fotowoltaicznej

Dobór instalacji fotowoltaicznej jest pierwszym krokiem do realizacji tej inwestycji. W przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami gospodarstwa domowego, moc instalacji powinna być odpowiednio dobrana do parametrów gospodarstwa, a więc nie większa niż całoroczne zasilanie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania obiektu.

panel solarny

Mała instalacja fotowoltaiczna jest korzystnym rozwiązaniem dla osób chcących zbudować domową elektrownię, nie posiadających wystarczających środków pieniężnych, lub odpowiednio dużej powierzchni dachu na zainstalowanie systemu w pełni pokrywającego własne zużycie energii elektrycznej. Należy wówczas pamiętać, że właściwy dobór i połączenie poszczególnych elementów systemu, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, czy falownik, mają znaczenie dla prawidłowego działania, ale także wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowe czynniki wpływające na dobór instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na panele fotowoltaiczne, nie możemy pominąć tematu jakim jest zacienienie paneli. Może ono pociągnąć za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji,w tym wydajność instalacji fotowoltaicznej. Wiąże się to z tym, że może nie działać nie tylko jeden panel, ale również inne z nim połączone.

Projektanci coraz częściej zwracają na to uwagę, ale warto mieć to w pamięci. Idealnie byłoby, gdyby warunki do montażu paneli nie przewidywały w ogóle żadnych zacienień. Ważną kwestią dla doboru wielkości instalacji PV pozostaje także spadek sprawności paneli. Jest to nieuniknione zjawisko, ale w wysokiej klasy panelach fotowoltaicznych, producent gwarantuje, że po 25 latach pracy sprawność nie obniży się mniej niż do 80%. Zazwyczaj jest to deklaracja rocznego maksymalnego spadku sprawności, która wynosi wtedy ok. 0,7%/rok. Można to uwzględnić wykonując dobór instalacji fotowoltaicznej, zwiększając nieco jej moc i zarazem wielkość. Zrekompensuje to spadek sprawności instalacji w czasie.

Określenie celu założenia instalacji fotowoltaicznej

Planując instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej należy się zastanowić do jakich celów energia ta będzie wykorzystywana. Istotne wydaje się przeanalizowanie po kolei dziennego, następnie miesięcznego i co najważniejsze rocznego zużycia prądu w domu lub w firmie, gdyż na tej podstawie dobiera się odpowiedni zestaw paneli, a także ich moc.
W przypadku wykorzystania na własne cele użytkowe, moc szczytowa instalacji nie powinna przekraczać realnego zapotrzebowania na nią.

duraluxe

Related Posts

Jak maksymalnie wykorzystać prąd z fotowoltaiki – sprawdź nasze podpowiedzi!

Jak maksymalnie wykorzystać prąd z fotowoltaiki – sprawdź nasze podpowiedzi!

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Filtr Dospel Optimal 400 niezbędny do rekuperatora

Filtr Dospel Optimal 400 niezbędny do rekuperatora

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *